FITOESTROGENY W ENDOMETRIOZIE

FITOESTROGENY W ENDOMETRIOZIE

Zacznijmy od estrogenów-

Estrogeny są kluczowymi hormonami utrzymującymi homeostazę endometrium. Każde zaburzenie w ich syntezie, metabolizmie i/lub aktywności  prowadzi do różnego rodzaju patologii endometrium np endometrioza 

Każdy hormon aby spełnić swoją funkcje musi połączyć się ze swoim receptorem- analogia jest klucz i zamek, aby otworzyć drzwi(działanie) – potrzebujemy klucza -estrogen , lub fitoestrogen oraz zamka- receptor.

Wyróżniamy dwa główne  receptory estrogenowe, receptor estrogenowy alfa (ERα) i receptor estrogenowy beta (ERβ).

 Poziomy receptora estrogenowego (ER)β w endometriozie są >100 razy wyższe niż w tkance endometrium. Patologiczna nadekspresja ERβ hamuje ekspresję ERα. Zbyt wysoki stosunek ERβ do ERα w komórkach endometriozy przyczynia się do  tłumieniem receptora progesteronu i zwiększonym poziomem cyklo-oksygenazy-2 przyczyniającym się do oporności na progesteron i zwiększenia stanu zapalnego.

Czyli w zdrowym endometrium ilośc receptorów alfa ERα i receptorów beta ERβ może wynosić 1:1 – czyli jest ich tyle samo

W tkankach endometriozy- tych poza macicą ilośc receptorów beta ERβ jest 100 razy większa w porównaniu do receptorów alfa ERα.

Jest to bardzo ważne gdyż receptory beta (ER β) odgrywają kluczową rolę w progresji/rozwoju endometriozy poprzez

– stymulację sygnalizacji prozapalnej

  • stymulację aktywności proliferacyjnej czyli stymuluje rozrost komórek
  • przeciwdziałanie apoptozie komórek endometriozy- apoptoza to zaprogramowana śmierć komórki, jeżeli jakiś czynnik przeciwdziała apoptozie oznacza to ,że dana komórka nie obumiera tylko rozwija się niekontrolowanie.

Czyli im więcej receptorów beta ER β tym większy rozrost endometriozy

DLACZEGO FITOESTROGENY?

Do tej pory wiemy , że tkanka endometriozy ma ponad 100 razy więcej receptorów beta w porównaniu do receptorów alfa. Sam nadmiar receptorów beta powoduje rozwój endometriozy, zatem środki blokujące receptory beta przyczyniały by się do redukcji rozwoju endometriozy

Tak właśnie działają fitoestrogeny-

-większość fitoestrogenów wykazuje wyższe powinowactwo do  receptorów beta -ERβ niż do receptora alfa- ERα (co jest szczególnie ważne w endometriozie). Fitoestrogeny wiążą się z ERβ i ERα  z 7000-krotnie !!!! niższą aktywnością niż Estrogeny wewnętrzne- wytwarzane przez organizm kobiety

Czyli fitoestrogeny przyczepiają się do receptorów beta ERβ – (blokują tym samym miejsce dla wewnętrznych estrogenów)- ale działają nawet 7000 słabiej- czyli wywierają o wiele słabsze działanie co przekłada się na redukcje rozwoju endometriozy.

Chociaż fitoestrogeny mogą naśladować działanie estradiolu (E2), ich działanie niekoniecznie jest identyczne, ponieważ fitoestrogeny mogą wywoływać działanie estrogenne lub antyestrogenowe-to działanie antyestrogenowi widoczne jest właśnie w sytuacji nadmiaru estrogenów w organizmie. 

Co ważne w kontekście endometriozy fitoestrogeny działają anty proliferacyjnie- zmniejszają rozrost tkanki oraz redukują angiogenezę- czyli przeciwdziałają tworzeniu nowych naczyń krwionośnych – czyli kolejne działane redukujące rozrost endometriozy.

Bardzo istotną sprawą są źródła fitoestrogenów, osobiście nie polecam soi ani produktów od sojowych (okazjonalne tofu jest ok)- ewentualnie oryginalnie fermentowane tempeh. 

Poranna płatki na mleku sojowym, 3 sojacino w ciągu dnia i ryż z tofu na kolację to nie są dobre źródła fitoestrogenów.

Kapusta- biała/czerwona, ciemne owoce, suszone owoce (daktyle i morele szczególnie), strączki, nasiona, zielone liście – to najlepsze źródła fitoestrogenów.

Dodatkowo wsparcie pracy wątroby i jelit dla poprawy metabolizmu i eliminacji estrogenów z organizmu jest ważnym aspektem pracy z endometriozą.  Zioła, które mogą być użyte to świeżo mielony ostropest, cytryniec chiński, karczoch, korzeń mniszka lekarskiego.

Dodaj komentarz