MOJE TOP 7 ZIÓŁ Z GABINETU DO UŻYCIA PRZY HASHIMOTO

MOJE TOP 7 ZIÓŁ Z GABINETU DO UŻYCIA PRZY HASHIMOTO

Oczywiście przy takiej chorobie jaką jest Hashimoto, należy pracować wielowymiarowo- tzn. zaczynamy od podstaw – porządkujemy dietę, oczyszczamy jelita i wątrobę (zawsze). Regulujemy system hormonalny- szczególnie u kobiet zazwyczaj występuje zaburzona proporcja estrogenów do progesteronu, prolaktyna i testosteron mogą być podwyższone. Nadnercza często leżą. Przy nie autoimmunologicznej niedoczynności tarczycy, wsparcie i regeneracja nadnerczy oraz redukcja estrogenu wystarczają do wyregulowania pracy tarczycy.

Zioła, które zazwyczaj

Elutherococcus senticosus– Eluterokok kolczasty nazywany przez niektórych syberyjskim ŻEŃ-SZENIEM, jednak jest on o wiele łagodniejszy w działaniu, prze co może być używany przez dzieci czy starsze osoby, bez obawy o przestymulowanie. Eluterokok jest bardzo dobrym tonikiem  nadnerczy oraz podobnie jak Witania reguluje oś podwzgórze- przysadka- tarczyca nadnercza. Podnosi poziom DHEA i obniża kortyzol. Nie działa on bezpośrednio na tarczycę ale poprzez obniżenie kortyzolu, regulację systemu neuro-endokrynnego oraz regulacje systemu immunologicznego, w tym wypadku najlepiej łączy się z Tragankiem  błoniastym.

Rehmania glutinosa/Glycrrhiza glabra– czyli Remania kleista i Lukrecja- mogą być używane zamiennie- ich działanie jest bardzo zbliżone, przy czym Remania w przeciwieństwie do Lukrecji może być używana w większych dawkach przez długi okres bez obawy wpływu na ciśnienie krwi (Lukrecja w małych dawkach nie wpływa na ciśnienie nawet gdy jest używana przez długi czas)-Obie te rośliny mają bardzo silne działanie adaptogenne, regenerują i tonizują pracę nadnerczy, działają silnie przeciwzapalnie oraz modulują reakcje immunologiczne- bardzo użyteczne przy wszelkiego rodzaju chorobach autoimmunologicznych- Połączenie Remanii z Kordycepsem (Cordyceps sinensis) i Soplówką jeżowatą (Hericium erinaceus) daje dobre efekty przy hamowaniu reakcji immunologicznych w  Stwardnieniu rozsianym (MS) stwardnieniu zanikowym bocznym (SLA).

Ponadto Lukrecja jak i Remania działają ochronnie i regenerująco na układ pokarmowy. Szczególnie Lukrecja  jest tutaj użyteczna, przy wszelkiego rodzaju  stanach zapalnych jelita-IBS , Crohn, czy tzw. syndromie nieszczelnego jelita.

Przy Hashimoto lukrecja wspomaga utylizacje jodu przez tarczycę, przez co nie staje się on toksyczny- ale o tym w innym poście

Withania somnifera– absolutny niezbędnik każdej osoby cierpiącej na Hashimoto. Witania, jeden z moich ulubionych adaptogenów, gruntuje, wycisza, relaksuje i uspokaja posiada silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, oraz jako typowy adaptogen reguluje neuro-endokrynny system.

Jest bardzo efektywnym tonikiem nadnerczy, który można stosować miesiącami – w przeciwieństwie do Różeńca górskiego (Rhodioa rosea) czy Żeń –szenia (Panax ginseng), które są stymulantami dając fałszywe poczucie energii i na dłuższą metę mogą doprowadzić do większego wyczerpania (u osób ze skrajnym wyczerpaniem nadnerczy), jeżeli Panax i Różeniec są przyjmowane dłużej najlepiej je łączyć  z tonikami takimi właśnie jak Witania, czy Remania kleista (Rehmania glutinosa), które bardziej wspierają i regenerują a nie stymulują

Witania w problemach z tarczycą (oprócz wsparcia całej osi podwzgórze- przysadka-tarczyca-nadnercza) stymuluje wydzielanie T4 przez tarczycę oraz poprawia konwersję T4(mniej aktywnego) do T3(bardziej aktywnego), ponadto Witania poprawia pracę wątroby, co z kolei przekłada się pozytywnie na metabolizm hormonów.  Jednak dla uzyskania efektu hormonalnego Witania powinna być przyjmowana w większych dawkach stężenie nalewki powinno wynosić 1: 1 lub 2:1, mniejsze stężenia tez są akceptowalne, ale dla pojedynczego zioła o stężeniu 1:3 dzienna dawka powinna wynosić ok 5 ml x 3 dziennie. Korzeń Witani bardzo szybko traci swoje właściwości i  po 2 latach od zebrania wykazuje bardzo słabe właściwości.

Poza działaniem hormonalnymi adaptogennym Witania działa silnie regeneracyjnie na cały organizm, wspomaga procesy neurogenne, pobudza umysł i wspomaga procesy kognitywne, wspomaga proces budowy kośćca- co jest przydatne u starszych osób jak i u dzieci.

I Jak by tego było mało sprawdza się doskonale jako afrodyzjak- szczególnie dla kobiet w połączeniu z Shatavari (Aspargus racemosus) i Chińskim dzięglem (Angelica sinensis); u mężczyzn w połączeniu z Epimedium sagittatum i Damianą (Turnera diffusa).

Bacopa monnieri– Bakopa w znaczącym stopniu pobudza pracę tarczycy, szczególny wpływ ma na produkcję T4, w badaniach klinicznych zwiększyła ilość T4 nawet o 41%!.Powinni ją zażywać szczególnie te osoby , które cierpią na tzw. mgłę myślową, i mają problemy z  problemy z pamięcią i koncentracją. Bakopa posiada właściwości lekko uspokajające i wyciszające ,w większych dawkach działa podobnie do Kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis)- uspokaja i regeneruje układ nerwowy- ale bez efektu usypiającego , dlatego można ją zażywać podczas dnia.

Comiphora guggul– Żywica drzewa guggulu – paskudna ale efektywna część mieszanki-aktywne składniki  żywicy guggugl rozpuszczalne są jedynie w czystym 90% spirytusie, co czyni mieszankę trudną do przełknięcia dla niektórych pacjentów, jednak jej efektywność  jest odwrotnie proporcjonalna do jej smaku- zresztą tak  jak wielu innych ziół- im gorsze w  smaku tym bardziej efektywne- wyjątkiem jest tutaj Lukrecja – ale wyjątki potwierdzają regułę. Guggul- wspomaga konwersję T4 do T3, przez co podwyższa poziom T3 ;najlepsze efekty daje w połączeniu z Bakopą. Ponadto Guggul ma silne właściwości przeciwzapalne i oczyszczające krew oraz całkiem efektywnie obniża zbyt wysoki cholesterol, co według mnie jest skutkiem działania przeciwzapalnego.

Coleus forskohlii– chyba najbardziej znany jako zioło na odchudzanie, Pokrzywa indyjska pobudza metabolizm oraz stymuluje spalanie tłuszczu- dobrze ją łączyć w tym wypadku z Lukrecją (w badaniach zażywanie 3,5g sproszkowanego korzenia Lukrecji, przez 2 miesiące, spowodowało spadek masy ciała  o 10 % u badanych osób- przy zachowaniu tej samej diety). Przy Hasimoto Pokrzywa indyjska jest szczególnie ceniona za jej wpływ na poziom hormonów- forskolina –aktywny składnik Pokrzywy indyjskiej działa podobnie jak TSH w odniesieniu do poboru i metabolizmu jodu przez tarczycę , wspomaga produkcje T4 oraz wspomaga konwersję T4 do T3.

Astragalus membranaceus– jeden z najlepszych toników układu immunologicznego, najbardziej przydatny w przypadkach gdy przeciwciała są podniesione . W przypadkach gdy autoagresja jest spowodowana przez infekcję wirusową szczególnie EBV (wirus Epsteina- Barr)lub H- pylori Traganek powinien być łączony z  Reishi (Ganoderma lucidum) i Cordycepsem (Cordyceps sinensis) ich synergistyczne działanie wykazuje silne właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne, szczególnie gdy infekcja jest głęboko osadzona w organizmie. Traganek jest także bardzo dobrym tonikiem nerek , których praca jest często zaburzona u pacjentów z Hashi (niestety rzadko są  one w tym schorzeniu diagnozowana i wspierane Niedoczynność tarczycy skutkuje zmniejszoną zdolnością filtracyjną nerek (GFR) redukuje krążenie wokół nerek  (RBF) oraz w znacznym stopniu wpływa na homeostazę elektrolitową organizmu)- W takich wypadkach Traganek powinien być łączony z Nasionami pokrzywy (Urtica dioica semen) Remanią kleistą- forma fermentowana (Rehmania glutinosa)  lub  Nawłocią (Solidago spp). Ponadto Traganek posiada właściwości adaptogenne, więc podobnie jak Witania czy Eluterokok reguluje procesy neuro-endokrynne.

 

PROSZĘ PAMIĘTAĆ , ŻE UŻYWANIE ZIÓŁ PRZY JAKIEKOLWIEK CHOROBIE (A SZCZEGÓLNIE WRAZ Z LEKAMI) MOŻE POWODOWAĆ SKUTKI UBOCZNE- TEN POST SŁUŻY DO INFORMACJI NIE DIAGNOZOWANIA I LECZENIA- CHOROBY TAKIE JAK HASIMOTO SĄ ZŁOŻONYMI CHOROBAMI OBEJMUJĄCYMI CZĘSTO CAŁY UKŁAD HORMONALNY, IMMUNOLOGICZNY I TRAWIENNY, NAJLEPIEJ JEST SIĘ NIĄ ZAJMOWAĆ W POROZUMIENIU ZE SPECJALISTĄ -DIETO TERAPEUTĄ, NATUROTERAPEUTĄ LUB FITOTERAPEUTĄ

Dodaj komentarz