Historia Endometriozy

Historia Endometriozy

Wydaje się ,że przez 4000 lat nic za bardzo się nie zmieniło, Kobiety przez te tysiąclecia zapłaciły wysoką cenę za tę obojętność i brak zrozumienia ze strony lekarzy. Nawet dzisiaj endometrioza jest dla wielu nadal zagadką, a leczenie w zasadzie się nie zmienia, mamy do wyboru operacja lub hormony; najczęściej jedno i drugie , ignorując całkowicie resztę układu hormonalnego i co najważniejsze trawiennego.

Endometrioza  jest wypadkową zaburzonej immunologii jelitowej oraz pracy całego układu hormonalnego. Szczególną role grają tu Lipoplysachrydy (LPS)- czyli toksyny produkowane przez zaburzoną florę bakteyjną, które wpływają na receptory  estrogenów i progesteronów, powodując zaburzenia na poziome receptorów.  LPS wywierają także  ogromny wpływ na  system immunologiczny pozwalając na adhezje i rozrost tkanki endometrialnej  poza jamą macicy. Kolejnymi graczami są oraz klaudyny i okludyny , które z kolei wpływają na szczelność i przepuszczalność śluzówki macicy.  Bardzo duży wpływ na pracę Klaudyn i okludyn mają także patogeniczne bakterie i ich toksyny. W praktyce większość pacjentek z endometriozą przechodziło w przeszłości lub cierpi na chroniczne/nawracające infekcje układu moczowo płciowego. Według moich obserwacji, każda pacjentka nawet z Endometriozą stopnia 1 ma jakiś rodzaj infekcji  układu moczowo /płciowego, który czasami może zachodzić  bezobjawowo. Wracając do Klaudyn i okludyn jest to bardzo ciekawy temat, gdyż zaburzenia ich pracy powodują większa przepuszczalność błony śluzówki macicy, co powoduje jej defragmentacje i może dać początek implantacji tkanki poza macicą; Co ciekawe zaburzenie pracy klaudyn i okludyn zwiększa ryzyko nowotworów układu rodnego (adhezja i rozrost tkanki nowotworowej poprzez zwiększoną fragmentarycznośc i przepuszczalność), oraz w znacznym stopniu wpływa na zdolności zagnieżdżenia się jajeczka  i donoszenia ciąży – tutaj tak jak w powyższym przypadku śluzówka ulega  zbytniemu rozszczelnieniu (tak jak przy rozszczelnienie śluzówki jelita) co powoduje niezdolność implantacji, lub jest zbyt ‘ciasna’ co także wpływa na możliwości implantacyjne jajeczka.

Wracając do tekstu:

Co ciekawe 2500 lat temu lekarze rozumieli , że jest to zaburzenie pracy całego organizmu, niestety kolejne dekady były coraz gorsze

-upuszczanie krwi

-podmywanie żrącymi chemikaliami

-Wieszanie do góry nogami

-używanie kaftanów bezpieczeństwa i zamykanie w domu dla obłąkanych (endometrioza była nazywana inaczej Histerią)

-‘Histeryczki’ były oskarżane często o opętanie, co w konsekwencji prowadziło do zabójstw, wszystko dlatego, że ich niewidzialny ból był nie  rozumiany przez medycynę i społeczeństwo.

-w średniowieczu kobiety z przewlekłym bólem miednicy były oskarżane o bycie szalonymi i niemoralnymi

– najczęstszą diagnozą – tak jak i dzisiaj, było wymyślanie, lenistwo i brak chęci do pracy. Wiele pacjentek cały czas skarży się na to , że lekarz i pracodawca im nie wierzą, no chyba że już jest stopień 4 , przeżarte jajowody nacieki na jelicie , zaatakowany pęcherz, to może ‘rzeczywiście coś cię boli?”

Średnio diagnoza endometriozy  zajmuje ok 5-6 lat dla kobiety 30 letniej  do niemalże 12 lat dla kobiet w wieku 20 +

Co ciekawe nastolatki cierpiące na endometriozę były postrzegane po prostu  jako źle zachowujące się . Przyczyną ich bólu (oprócz celowego’ złego zachowania’) było także  czytanie zbyt wielu książek, jedzenia zbyt dużo, zbyt mało wysiłku fizycznego (z tymi 2 można się zgodzić) lub wyrażania swojej seksualności . Co z kolei miało swoje odbicie w teorii Freuda, o wyimaginowanym pochodzeniu bólu- wspomniana wcześniej‘histeria’ . Na szczęście i Freud się mylił.

-morderstwa,

– domy dla obłąkanych

-życie w  bezustannym  fizycznym, społecznym i psychologicznym bólu. To cała historia milionów kobiet z endometriozą na przestrzeni tysiącleci , które z bezradności  często rozważają lub popełniają samobójstwo.

 

Dodaj komentarz