Angelica sinensis w Endometriozie

 

Angelica sinensis w Endometriozie

Jedno z najbardziej wszechstronnych i użytecznych ziół, jeżeli chodzi o układ rozrodczy kobiety. Nasza lokalna odmiana (Angelica archangelica), może być używana zamiennie, jednak Angelica sinensis z klinicznej perspektywy ma mocniejsze działanie na układ hormonalny i rozrodczy kobiety.

-Mocniejsze tzn. w większym stopniu wpływa na balans między estrogenem a progesteronem, oraz tonizuje mięsnie macicy, co jest szczególnie ważne, gdy menstruacji towarzyszy ból.

Angelica archangelica, jest bardziej stymulująca w swoim działaniu, znakomicie sprawdza się podczas porodu, gdzie skurcze nie są zbyt silne i zaraz po porodzie jako stymulant do oczyszczenia macicy z ewentualnych pozostałości po łożysku – co ważne Angelica nie powinna być stosowana w czasie połogu przez osoby bez doświadczenia, gdyż może one zwiększyć krwawienie, czego na pewno żadna młoda mam nie chce.

Wracając do Endometriozy- tak jak wspomniałem wyżej, bardzo ważnym działaniem Angelici sinensis przy tej dolegliwości jest:

– balans estrogenów do progesteronu (Endometrioza jest schorzeniem, któremu towarzyszy nadmiar estrogenów- co w bardzo dużym stopniu wpływa na rozwój tej choroby).

  • Estrogeny wpływają na białka połączeń ścisłych śluzówki endometrium tj.  klaudyny i okludyny- co w znacznym stopniu wpływa na patogenezę Endometriozy- śluzówka endometrium , której zwartość jest niska , łatwiej ulega fragmentaryzacji- odczepiona śluzówka poprzez system limfatyczny może przedostać się poza  macicę i poprzez mechanizmy adhezji (przyczepiania się), implantacji i rozrostu – dać początek chorobie- tutaj szczególnie ważny jest proces angiogenezy (proces tworzenia się naczyń krwionośnych, które pozwolą tkance endometrialnej przeżycie i rozrost poza macicą)- Angelica sinensis  w znacznym stopniu zaburza procesy tworzenia nowej waskulatury przez tkankę endometrialną. Co więcej Angelica sinensis wpływa na proliferacje(rozrost i namnażanie)  i apoptozę (śmierć komórki) komórek endometrialnych, które znajdują się poza macicą- co może doprowadzić do zahamowania rozwoju tej choroby.
  • Estrogeny w znaczący sposób wpływają na system immunologiczny co w konsekwencji wspomaga implantacje i rozrost tkanki endometrialnej poza macicą- jest to szczególnie ważne w kontekście tego co jest napisane w punkcie wyżej

 

-poprawia krążenie w obrębie – co w dłuższej perspektywie tonizuje i reguluje mięśnie macicy- co może wpłynąć na zmniejszenie bólu w endometriozie. Wspomaga także procesy immunologiczne i przeciwzapalne.

-wpływa na układ immunologiczny (szczególnie frakcja polisacharydowa )- poprzez zwiększenie aktywności fagocytów i interleukiny-2-co wspomaga procesy przeciwzapalne i immunomodulacyjne –w kontekście Endometriozy może wpłynąć na proces adhezji, implantacji i rozrostu tkanki endometrialnej poza macicą.

 

Dodaj komentarz